Islandský kůň byl až do poloviny dvacátého století jediným dopravním prostředkem na ostrově Island.

Díky náročným podmínkám (časté dešťové srážky, tvrdá zima a nedostatek potravy) se z něj stal odolný kůň. Islandský kůň není náročné plemeno. Nejčastěji se chová polodivoce, pouze na pastvě. Povaha islanďana je příjemně klidná. Vyznačuje se svojí ochotou k práci, radostí z pohybu i z přítomnosti člověka.

Hlava islandského koně má velmi hrubé rysy. K poměru těla je delší a dosti těžká.Hřbet koně je dlouhý, hrudník vždy hluboký. Záď je sice skloněná, ale velmi silná a svalnatá. Nohy jsou u tohoto plemene sice krátké, zato se vyznačují silnými klouby a pevnými kopyty.
V dnešní době je u tohoto malého plemene povoleno 15 typů barev a kombinací, včetně strakáčů pibalda a skewbalda.

Islandští koně jsou všestranným plemenem. Vynikají svojí sílou v zápřahu, ale i jezdeckými vlastnostmi.jsou výjimeční svými pěti chody. Těchto pět chodů představuje krok (fetgangur), klus (brokk), cval (stökk) a dva typy mimochodu pomalý skeid a rychlý tölt.

prevalskeho1

Je v kohoutku vysoký okolo 135-140 cm, má tělo pískové barvy, která postupně na břiše přechází ve světlejší smetanovou. Rovněž můžeme vidět jedince se zabarvením plaváka, hnědáka či isabely. Na černých nohou se často vyskytuje zebrování, ocas a krátká, stojatá hříva, která začíná růst až za ušima, rovněž černé barvy. Hlava dlouhá a těžká s vysoko nasazenýma očima, krátký a svalnatý krk, hřbet rovný bez zřetelného kohoutku.

Ačkoli jsou v současnosti chováni v zajetí, jsou přeci jen koňmi divokými a není možné je plně domestikovat. Jsou více ostražití než domácí koně.